Hamilelikte Ağız Bakımı ve Diş Tedavileri

  • 22.Mart.2019
Hamilelikte Ağız Bakımı ve Diş Tedavileri

Gebelikte değişen hormonal dengeler, bulantı ve kusmalar nedeniyle yetersiz ağız ve diş bakımından dolayı diş ve dişeti hastalıklarına meyil artmıştır. Gebelik gingivitisi denilen diş eti iltihaplarında dişlerde plaklar, dişetlerinde büyüme, kızarıklık ve dişeti kanaması görülebilir.

 

Diş tedavileri gebeliğin her döneminde yapılabilir ancak düşük ihtimalinin azaldığı, organ ve sistemlerin gelişimini büyük ölçüde tamamladığı üçüncü aydan sonra, 14-28 haftalarda  yapılması daha az riskli kabul edilir. Büyük çaplı diş tedavileri gebeliğin dördüncü ayından sonraya bırakılmalıdır. Hamileliğin son üç ayında ise bebeğin büyümesi ve annenin doğum stresi nedeniyle sadece acil diş tedavileri yapılır ve planlı diş tedavileri doğum sonrasına ertelenir. Ancak acil durumlarda hastalığın kendisinin, tedavisinden daha çok bebeğe zarar verme ihtimali varsa bir jinekoloğa danışılarak diş tedavisi yapılabilir. Tedavide diş röntgeni çekilmesi gerekiyorsa dördüncü ay sonrasında ve kurşun gömlek giyilerek yapılması bebeğin korunması açısından büyük önem taşır. Antibiyotik ve başka bir ilaç kullanmak gerekiyorsa bebeğin sağlığı açısından mutlaka bir doktora danışılmalıdır. 

Hamilelikte Diş Tedavisi veya çekim için lokal anestezi kullanılmasının gebeliğe bir sakıncası yoktur. İkinci üç aylık gebelik dönemi acil olmayan diş çekimi, kanal tedavisi ve diğer diş tedavileri için en uygun dönemdir.  Başta penisilin türevleri olmak üzere birçok antibiyotik ve parasetamol türevi ağrı kesiciler gebelikte emniyetle kullanılabilmektedir. Sonuç olarak ağız ve diş bakımı gebelik döneminde de ara vermeden düzenli yapılmalıdır. Diş hekimi ve jinekoloğunuzun bilgisi dahilinde diş tedavilerinize gebelikte devam edebilirsiniz. Onların bilgisi olmadan antibiyotik veya başka bir ilaç kullanmayınız. Günde en az iki kez diş fırçalamak ve gerektiğinde diş ipliği kullanarak temizlik yapmak sizleri diş plaklarından ve diş eti hastalıklarından büyük ölçüde koruyacaktır. Bebeğin diş gelişiminin anne karnında ve daha gebeliğin 5-6 haftalarından itibaren başladığı akılda tutulmalıdır. Bu nedenle diş gelişiminde gerekli vitaminleri ve mineralleri besinlerle yeterli almaya özen gösterilmelidir.