İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

implant vs. dental bridge ile ilgili görsel sonucu

 

 

    Dental implantlar çoğu zaman sadece tek seansta ve lokal anestezi altında uygulanır. Hasta seans sonrasında günlük yaşantısına devam edebilmekte, basit bir diş tedavisinden daha fazla ağrı hissetmemektedir. Sağlık turizmi kapsamında bu hizmetten yararlanan hastalarımızın tedavi süresi 1 haftadır. İmplant yapıldığı günden itibaren 3. gün, 7. gün ve 1. ay kontrolleri büyük önem taşır.

    Günümüzde modern tıp teknolojileri sayesinde implantların kalitesi ve başarısı geçmiş yıllara göre çok büyük bir artış sağlamıştır. Yapılan son çalışmalar ile implantların, kemik içerinde adapte oluş süresi kısalmış tutunma kalitesi hızla artmıştır. Bu sayede tek diş eksikliğinden total dişsizlik durumuna kadar hastanın sistemik sağlık durumu göz önüne alınarak implant yapılabilir.

 

İMPLANT İLE KAPLAMA (CROWN)  AYNI ŞEY MİDİR?

    İmplant ile üzerine yapılan kaplama farklı tedavilerdir. İmplant çene kemiği içerisindeki genelde titanyum metalinden yapılan vidalı sistemdir, kaplama ise implanttan bağımsız olarak yapılan restorasyonun görünen beyaz porselen esaslı diş şekilli kısmıdır. Duvardaki bir tablodan örnek verecek olursak; implant sistemi duvardaki dübel ve içerisindeki çividen oluşurken; kaplama(crown) çivinin üzerindeki tablodur. İmplant iyi bakıldığı taktirde ömür boyu ağızda kalır, görünen beyaz diş kısmının eskidiği taktirde ise çivinin üzerindeki tablonun değiştirilebilmesi gibi kaplama kısmı da değiştirilebilir.

 

İMPLANT HERKESE YAPILABİLİR Mİ?

    Dental implantların yapılmasını engelleyen birkaç sistemik faktör vardır: kalp kapakçığı enfeksiyonları, kontrolsüz diabet, yakında görülmüş radyoterapi, gebelik vb.dir. Ciddi sistemik rahatsızlıklarda mutlaka diş hekimi ve hastanın doktorunun konsültasyon yapması önerilir. Doktorun uygun gördüğü durumlarda implant yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur. 

    İmplant yapılmasında sorun çıkartan bir diğer faktör ise implant boşluğunun çok uzun yıllardır dişsiz olması durumudur. Uzun yıllar dişsiz kalan bölgelerde fonksiyon eksikliğine bağlı olarak kemik erimesi veya üst çenede sinüs boşluğunun sarkması gerçekleşir. Çok nadir durumlarda implant uygulanması mümkün olmazken, çoğu zaman ekstra cerrahi müdahaleler ile (sinüs lifting, greft vb.) çene kemiği implanata uygun bir hale getirilir.

 

İMPLANT YAPTIRIRKEN NE KADAR SÜRE DİŞSİZ KALIRIM?

    Yapılacak implantların bölgesi ve kemik durumuna göre çoğu zaman geçici dişler ve geçici protezler hastaya uygulanır. Özellikle implantın ön bölgede estetiği bozan yerde konumlanması durumunda geçici protezler hastaya mutlaka uygulanır. İmplantların yüklenmesinden itibaren ortalama 3 ay sonrasında diş formları implant üzerine yerleştirilere daimi restorasyon tamamlanmış olur.

                                                             dental implant before after ile ilgili görsel sonucu

İMPLANT FİYATLARI NEDEN BU KADAR DEĞİŞKEN?

    Modern tıbbın ilerlemesi ile implant teknolojileri tüm dünyada uygulanabilir ve üretilebilir hale geldi. Daha eski yıllarda parmakla sayılabilecek kadar markada implant varken günümüzde implant markaları sayılamaz hale gelmiştir. Çoğu ülkenin implant teknolojilerine yüksek bütçeler ayırması ile birlikte çok çeşitli menşeide olan ve çok çeşitli markada implantlar üretilmiştir. Kalitesine, teknolojisinin üstünlüğüne, bio uyumuna, menşei ülkesine, para birimine bağlı olarak birçok nedenden dolayı implant fiyatları değişiklik göstermektedir.

 

BANA İMPLANT YAPILABİLİR Mİ?

    Diş eksikliğinizin implant ile giderilip giderilemeyeciğini öğrenmek için doktorunuza sorun bölümünden panaromik röntgen ve tomografi görsellerinizi yükleyerek uzman doktorlarımızdan fikir alabilirsiniz.

 

                                                                   implant x ray before after ile ilgili görsel sonucu