Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Dişin görünen kısmının sert dokusu mine ve dentinden oluşmaktadır. Mine dişin en dış yüzeyindeki çok sert ve cilalı, hidroksiapatitten zengin beyaz kısımdır. Dentin ise mine tabakasının altında bulunan biraz daha sarı ve yumuşak yapılı, hem hidroksiapatit kristali hem de organik materyal bulunduran kısımdır. Kişinin mine tabaksı kalın olması durumunda dayanıklı ve bembeyaz dişleri olurken; mine tabakası ince ise dentin tabakası yüzeye yakın olduğunda dişlerde daha kahverengi-sarımtrak renk seyredilir. Bu durumda dişler doğuştan sarı renklidir.

 

    Diğer bir durum ise dişlerin süreç içerisinde renklenmesidir. Sigara lekesi, çay-kahve lekesi, cola ve soğuk çay lekesi bunların başında gelir. Zamanla tüketilen renkli gıdalar dişlerin mine tabakasını aşıp içine doğru nüfuz eder. Böylece fırçalamakla geçmeyen kalıcı bir renklenme söz konusu olmuş olur. Bu durumda hastalar diş hekimine başvurarak diş beyazlatma işlemini talep etmektedirler.

 

    Bir diğer diş renkleşmesi sebebi ise uzun yıllardır ağızda bulunan kanal tedavili dişlerdir. Kanal tedavisi takiben birkaç yıl içerisinde dişte mor-gri arası bir renk meydana gelir. Diş arka bölgedeyken bunun anlaşılması zor iken görünür kısımlarda ön bölgede olduğunda bu morarmış dişler hastaların estetiğini bozmaktadır. Böyle durumlarda sadece ilgili dişin beyazlatılması da mümkündür.

 

                                                                dental bleaching ile ilgili görsel sonucu

 

DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

    Diş hekimlerinin kullandığı başlıca yöntemler komple beyazlatma için lazerli beyazlatma da denen ofis tipi (office bleaching) beyazlatma ve ev tipi beyazlatmadır(home bleaching). Ofis tipi beyazlatma ışın yardımı ile tek seansta yapılırken, ev tipi beyazlatmada hazırlanan kit hastaya teslim edilerek hastanın beyazlatmayı kendi başına yapması sağlanır.

    Endodontik tedavi ve travma sonucu mor-gri renk almış dişlerde ise sadece o diş için internal bleaching denilen tek diş beyazlatması kullanılır. Bu tedavi de yine diş hekiminin klinikte uyguladığı 2-3 seanstan oluşan bir tedavidir.

    Tüm beyazlatma yöntemleri tamamen ağrısız acısız yapılmakta ve anestezi kullanılmamaktadır.

 

                                                                office bleaching ile ilgili görsel sonucu

 

DİŞ BEYAZLATMAK ZARARLI MIDIR?

    Diş beyazlatmanın temel prensibi dişin yapısındaki zamanla birikmiş lekeleri küçük porlar açarak buradan dışarı kusturmak ve hidroksiapatit kristalleri oluşturmayı teşvik ederek daha beyaz bir ton oluşmasını sağlamaktır. Oluşan küçük porlar 24-48 saat içerisinde tükürükteki mineraller tarafından onarılmakta ve gözle görülür hiçbir değişiklik ve zarar olmamaktadır. Dişe beyazlatma yapılmasından itibaren bu ilk 48 saatlik onarım sürecinde dişlerde geçici hassasiyet yaşanmakta ve bu hassasiyet sonrasında tamamen ortadan kalkmaktadır.

    Yapılan araştırmalar günümüzdeki beyazlatma teknolojileri sayesinde artık dişlere hiçbir zararı olmadığını ortaya koymuştur. Diş gelişimini tamamlamış herkese diş beyazlatma tedavisi uygulanabilir.

 

                                                               office bleaching ile ilgili görsel sonucu