Gülüş Tasarımı - Holywood Smile

Gülüş Tasarımı - Holywood Smile

Kişiye Özel Gülüş Tasarımı - Holywood Smile

GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?

    Gülüş tasarımı kişinin sadece dişlerin yapısının düzeltilmesi değil; diş eti görünürlüğü, dudak boyu, konuşurken dişlerin görünürlük seviyesi, dişlerin yüze oranı, burun ucu-diş ucu mesafesinin de hesaplanarak hastaya en uygun gülümsemenin yaratılmasıdır. Gülüş tasarımı kişiye özeldir ve herkesin parmak izinin farklı olması gibi, gülümseme sınırları da farklıdır. 

    Gülüş estetiği yapılırken diş hekimleri ve estetik-plastik cerrahi uzmanları ortaklaşa bir çalışma sürdürür. Örnek verilecek olursa; diş tedavisinin kusursuz yapıldığı durumlarda bile bazen dudaklar dişlerin görünürlüğünü sınırlar. Burada medikal estetik branşından alınacak küçük bir yardımla botox ve dolgu gibi uygulamalarla dudak yeniden konumlandırılmış olur. 

                                 Resim: Gülüş tasarımı yapılan hastanın dudak konturları ve kasların dental botoks ve dolgu ile düzenlenmesi.

                                Ã„°lgili resim

                                                               

 

                                                                                holywood smile

    Bazı durumlarda ise, hastanın dişlerinde ileri derecede çapraşıklık bulunması durumunda ortodonti branşından yardım alınarak dişler öncelikle doğru pozisyona getirilir, sonrasın gülüş tasarımı süreci hastaya uygulanır. Günümüzde ortodontik tedavi sadece tel ve braketlerden oluşmamakta invasalign şeffaf plaklar yardımıyla görüntüde hiçbir değişiklik olmadan görünmez plaklarla dişler düzeltilebilmektedir.

    Diş estetiğinde alınacak bir diğer yardım ise diş eti görünürlüğünün düzenlenmesidir. Gummy smile denilen büyük gülümsemede üst dudağın diş etlerini açıkta bırakma durumudur.  Vaka durumuna göre bazen sadece diş etleri pembe estetik ile düzenlenerek bazen de yine medikal estetik uygulamalarından destek alınarak gülüş estetiği tamamlanır.

                                                                      gummy smile diÅler öncesi sonrası ile ilgili görsel sonucu

    Tasarım yapılırken hastanın beklentisi çok önemlidir. Gülüş estetiği Holywood Smile ve Natural Smile olmak üzere iki branştan ilerlemektedir. Hasta bembeyaz inci gibi dişleri hayal etmesi hekimi Holywood Gülüşüne, doğallığıyla öne çıkan dişler istemesi ise hekimi Natural Gülüşe yönlendirir. Bu aşama hasta-hekim iletişimi, hastanın taleplerini belirtmesi çok önemlidir. Resim1: Holywood Smile Resim 2: Natural Smile

                                                                                                   Hollywood smile vs. Natural smile... Which one you prefer?ð¤ #hollywoodsmile #vancitydentist #smile #implant #bleaching #veneer #dentistinvancouver #bestdentist #vancity #cosmetic #beforeandafter #parkviewdentalvancouver

 

GÜLÜŞ ESTETİĞİ HANGİ MATERYALLER İLE YAPILABİLİR?

 

    Gülüş estetiği yapılırken malzeme seçiminde baz alınan hastanın diş yapısı, durumu, öncesinde yapılmış kaplama, köprü, dolgu bulunması ve hastanın yaşıdır. GÜLÜŞ TASARIMI HER HASTAYA UYGULANABİLİR. 

Gülüş tasarımında yararlanılan yöntemler:

    *Kompozit laminate veneer

    *Porselen (e-max) laminate veneer

    *implant üzeri crown(kaplama)

    *Diastemanın (diş aralıkları) kapatılması için bonding uygulamaları

    *Zirkonyum crown (kaplama)

    *Invasalign şeffaf plaklar

 

GÜLÜŞ ESTETİĞİ KİMLERE YAPILABİLİR?

    

    Gülüş estetiği hastanın sistemik hastalıkları ve yaşı göz önünde alınarak uygun tedavi seçeneklerinin seçilmesi ile tüm hastalara uygulanabilir. Önceden yapılmış köprü, kaplama, dolgu gibi uygulamaların estetik materyallerle değiştirilmesi, diş eksikliklerinin tamamlanması da gülüş estetiği kapsamına girmektedir. Gülüş estetiğindeki en temel yaklaşım hastanın dişlerinden en az aşındırma yaparak veya hiç aşındırma yapmadan kontakt lens kalınlığındaki estetik materyaller ile hastaya en az işlem ile gülümsemesinin tasarlanmasıdır. Gülümsemede beğenilmeyen en küçük ayrıntı bile minimal invaziv yöntemlerle her hastada her yaşta düzeltilebilmektedir. Tasarımın hastaya uygulanması vakanın karmaşıklığına göre sağlık turizmi kapmasında 7-15 gün arası sürmektedir.

                                                            Ã¼nlüleri dişleri ile ilgili görsel sonucu