Laminate Veneer

Laminate Veneer

 Laminate Veneer Nedir? 

 Diş hekimliğinde estetik bir uygulama olan laminate veneer tedavisi kişinin memnuniyetsiz olduğu diş rengi ve diş formunu kalıcı olarak düzeltilmesi için minimal preparasyon dediğimiz çok hafif aşındırmalarla veya bazen dişi hiç kesmeden yapılır. Genellikle 1mm'den daha ince hazırlanan ve çok hassas bir labaratuvar aşaması olan veneerlerin diş üzerine doğru konumlandırarak yapıştırılması da uzmanlık gerektirir.

 Çoğu zaman hastaların estetik beklentileri ile hazırlanır. Ancak bazı özel durumlarda (dikey boyut yükseltmek vs.) fonksiyonel amaçla da uygulanabilir.

Temel prensibi dişin üzerinden bir miktar mine tabakası aşındırılarak veya bazen hiç aşındırma yapmadan incecik bir yapay mine tabakası yerleştirmektir. Çoğu zaman lityum disilikat denilen cam esaslı seramik materyallerden elde edilirler. Gelişen malzeme bilgisi ve 3D teknolojinin daha yaygın kullanımı ile seçilen malzeme çeşidi de değişebilmektedir.

 Yaprak Porselen Çalışma Prensibi Nedir?

 Yaprak porselen olarak da bilinen veneerleri kontakt lens veya protez tırnak gibi düşünebiliriz. Memnun olunmayan dişlerin üzerine yapıştırılacak ince bir seramik materyal ile dişlerin çok daha güzel  ve doğal görünmesini sağlarken dil tarafında dişe herahangi bir dokunuş olmayacağından hastanın ısırma düzeni veya alıştığı diş formu bozulmamış olur. Yani dışarıdan çok daha estetik görünen dişler aslında içeride hastanın dili ile hissiyatı olarak kendi dişleridir. Bu da yapılan restorasyonlara hastanın çok daha kısa sürede alışmasını sağlar. İnce ve translüsens (ışık geçirgen) yapısı ile de kendi dişinizin dokusunu ve renk kırılımını yansıtarak diğer dişleriniz ile çok daha fazla harmoni içerisinde olur.

Veneer Tedavisinde Her Zaman Dişler Üzerinde Aşındırma Yapılır mı?

 Her zaman dişler üzerinde aşındırma yapılmasına gerek yoktur. Ancak sizin dişlerinizde aşındırma yapılıp yapılmadan nasıl veneer uygulanacağına ancak diş hekiminiz karar verebilir. Dişlerin çok sıkışık ya da çok çapraşık olmadığı, formunun uygun olduğu durumlarda aşındırma yapmadan yaprak porselen uygulayabiliyoruz. Mesela ayrık dişlerin lamineler ile birleştirilmesinde çoğu zaman non-prep laminalaru uygulayabiliyoruz. Ancak ön dişlerinde çapraşıklık olan hastalarda daha doğal lamina uygulayabilmek için ya öncesinde kısa bir ortodontik tedavi önderiyoruz, ya da çapraşıklığın fazla olduğu bölümlerde daha fazla olmak üzere aşındırmalar yapıyoruz.

 Laminate Veneer Tedavi Süresi Nedir?

 Genellikle ölçü alınıp mock-up uygulaması ve provalar dahil 7 günde bitirilen bir işlemdir. Mock up uygulamadan, dijital ortamda tasarımları hazırladığımız vakalarda ise tedavi süresi 4 güne kadar inebilmektedir. Yine tedavi süresini muayene olacağınız hekimin karar vermesi daha doğru olacaktır.

Yaprak Porselen Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

 Verilen önerilere uyulduğu, hijyen kurallarının aksatılmadığı, diş eti problemi (diş eti çekilmesi veya inflamasyonlar) oluşmadığı, dişe anormal bir darbe (çatal darbesi, diş ile şişe kapağı açma, kuruyemiş kabuğu kırmak vb.) gelmediği müddetçe 7-20 yıl ömür biçilmiştir. Her ne kadar seramikler renkleşmeyen materyaller olsalarda hatalı beslenme düzeni ve kötü ağız hijyeninin bu duruma engel olabileceğini unutmamakta fayda var.

 Yaprak Porselenleri Kullandıktan Sonra Çıkarttırıp Kendi Dişlerimi Kullanmaya Devam Edebilir miyim?

 Malesef veneerler dişe uygulanırken kimyasal bağlantı oluşturulup veneer tamamen dişinizin bir parçası, yapay mine tabakası haline getirilir. Lamineyi yerinden söktüğümüzde dişin dış yüzeyi kullanılabilir parlaklıkta kalmamaktadır.

Yaprak Porselenlerin Fiyatları Nedir? 

 Veneer tedavisi hem labaratuvar hem de klinik tarafında maharet ve teknik bilgi isteyen bir tedavidir. Kullanılan materyalin de özel ve pahalı bir seramin olmasından dolayı zirkonyum ve diğer kaplama çeşitlerine kıyasla daha yüksek fiyatlıdır. Fiyat yapan hekimin tecrübesi ve çalışılan labaratuvarın belirlediği hizmet ücretlerine göre değişiklik gösterir.