Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum nedir?

Zirkonyum kaplama, daha estetik bir görünüm elde etmek ve ağız-diş fonksiyonlarının daha işlevsel hale getirilmesi için son zamanlarda popüler olan materyallerden biridir.  Kaplama veya köprülerde altyapı malzemesi için genellikle metal alaşımlar kullanılmaktaydı. Ancak hem ışık geçirgenliğinin az oluşu hem de kullanılan mekanik yapıştırıcıların ağız sıvılarında çözünmesi sebebiyle zirkonyum materyallere göre geri kalmışlardır. Zirkonyuma beyaz metal de denir. Yani eskiden porselenin altyapısında kullanılan metaller yerine, günümüzde zirkonyum kullanılmaktadır. Sadece kaplama ve köprülerde değil; all on four protezlerde, implantüstü protezlerde gibi birçok alanda daha kullanımı vardır.

Zirkonyum Diş Ne Zaman Yaptırılır?

 • Estetik beklentiler ile ön dişlerin restorasyonunda
 • Kırık ön dişlerde
 • Ayrık dişlerin birleştirilmesinde
 • Gülüş tasarımında
 • Kaplama yapılması gerek arka dişlerde
 • Diş sıktığı için laminate veneer uygulanması uygun olmayan hastalarda
 •  Dikey boyutu azalmış kişilerin arka diş rehabilitasyonlarında
 • All on x implant sistemlerinde protez safhasında
 • İmplantüstü kuron ve köprülerde

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi altında dişin üzerine uygulanacak zirkonyum dişin sığacağı miktarda diş prepare edilir (aşındırma yapılır). Burada aşındırma yapılırken pulpa sağlığının korunması çok önemlidir. Daha sonra kalıcı olarak hassasiyet kalmaması veya kanal tedavi ihtiyacının olmaması için dişin ne az ne de çok kesilmemesi gerekir.
Diş kesimi sonrasında ölçü alınarak seramisyenler tarafından hazırlanması için labaratuvalara gönderilir. Belirlenen sürenin sonunda provalar alınır ve uygun görülen kaplamalar dişe simante edilir (yapıştırlır).

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

 

 1. Metal altyapılı porselenlere göre ışık geçirgenliğinden dolayı çok daha estetik ve doğaldır.
 2. Doku dostu olmasından dolayı diş eti sınırında genellikle şişlik, ödem veya uyumsuz bir görüntü sergilemez.
 3. Doku dostu olması ve diş eti ile harmoni içinde olmasından dolayı kaplama içine ağız sıvılarının sızıntısı daha az olur. Böylece ağız kokusu yaratmaz.
 4. Ağız sıvılarından etkilenmez, çay, kahve, kola gibi besinlerin rengini almaz. Yani zaman içerisinde sararmaz veya deforme olmaz.
 5. Diş ile karşılaştırıldığında esneme direnci doğal dişe yakın hatta daha kuvvetlidir. Bu da diş sıkan hastalarda rahatlıkla kullanım kolaylığı sağlar.
 6. Laminate veneer, e-max kuron gibi daha estetik materyallere göre daha uygun fiyatlıdır.
 7. Diş eti sorunları yaşanmadığı taktirde kullanım ömrü çok uzundur